Porady

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznych

Coraz częściej na dachach budynków można spotkać panele fotowoltaiczne. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zainteresowanie energią odnawialną rośnie z każdym rokiem. Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy fotowoltaika jest tym, czego szukasz, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co zyskasz instalując w swoim domu panele fotowoltaiczne.

Projekt bez tytułu-6.png

Korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznych

 

 

Coraz częściej na dachach budynków można spotkać panele fotowoltaiczne. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zainteresowanie energią odnawialną rośnie z każdym rokiem. Jeżeli nie jesteś do końca pewien, czy fotowoltaika jest tym, czego szukasz, przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, co zyskasz instalując w swoim domu panele fotowoltaiczne. 

Co to jest fotowoltaika?

Zacznijmy od początku. Zanim przedstawimy Ci korzyści płynące z instalacji fotowoltaicznej, warto wyjaśnić, na czym polega jej fenomen. To dzięki fotowoltaice pozyskujemy energię słoneczną. Panele fotowoltaiczne przekształcają promienie słoneczne w energię elektryczną, która trafia do inwertera. To tam prąd stały przekształcany jest w prąd zmienny, dzięki któremu zasilany jest budynek. Wyprodukowana energia trafia do razu do sieci, a Ty możesz ją wykorzystać w późniejszym czasie. Natężenie promieniowania słonecznego na Ziemi w ciągu roku waha się od 800 kWh/m2 (północna Kanada) do 2500 kWh/m2 (pustynie blisko równika). W Polsce natężenie słoneczne wynosi 900-1200 kWh/m2 na rok. Dlatego właśnie położenie geograficzne Polski sprzyja inwestowaniu w fotowoltaikę. Dodatkowo o sukcesie instalacji energii alternatywnej w Twoim domu decyduje kilka czynników, są to między innymi:

 • wielkość dachu lub gruntu, na którym instalowane będą panele;
 • kąt nachylenia dachu lub gruntu;
 • ekspozycja paneli względem słońca - stopień nasłonecznienia/zacienienia;
 • strona świata, w którą skierowane będą panele.

To od nich w dużej mierze uzależniony jest dobór mocy instalacji, która uczyni Twój dom samowystarczalnym. Pamiętaj również, że im większe masz obecnie rachunki za prąd, tym większe będą Twoje oszczędności po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych. A to oznacza, że inwestycja szybciej Ci się zwróci - z firmą Kenpol nawet w 5-8 lat!

                                                                        

A dlaczego powinieneś zamontować fotowoltaikę w swoim domu? 

 1. Oszczędności

Nikt nie lubi przepłacać i wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Instalacja zakupiona u nas zwróci Ci się po 5-8 latach. Mało tego - właściwie dobrana moc instalacji pozwoli na całkowitą rezygnację z energii elektrycznej pochodzącej z tradycyjnych źródeł, dzięki czemu zaoszczędzone pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na swoje pasje lub po prostu odłożyć.

 1. Niezależność

Z pewnością nie raz analizowałeś rachunki i zauważyłeś, że z każdym rokiem wszystko drożeje. Opłaty za prąd rosną w zastraszającym tempie, dlatego niezależność od dostawców prądu - a co ważniejsze - od cen, które ustalają, jest jednym z ważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w fotowoltaikę. Wytworzony za pomocą paneli fotowoltaicznych prąd możesz użyć od razu, a każda nadwyżka będzie trafiać do dostawcy prądu. W ten sposób nadwyżka wyprodukowanej energii nie zmarnuje się, a Ty będziesz mógł ją wykorzystać, gdy będziesz mieć taką potrzebę.

  

 1. Stałe zyski

Jak już wspomnieliśmy, Twoja inwestycja w fotowoltaikę może się zwrócić już po 7 latach. Oznacza to, że po tym czasie zyskasz nie tylko niezależność, ale też darmową energię, oszczędzając dzięki temu pieniądze. Przykładowo jeżeli w tym momencie Twój rachunek za prąd wynosi 200 zł, to po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych wysokość rachunku zmniejszy się do 10-12 zł. W ten sposób w ciągu roku możesz zaoszczędzić 2280 zł, co na przestrzeni 10 lat pozwoli Ci oszczędzić aż do 22800 zł! Panele fotowoltaiczne znacząco podnoszą również wartość samej nieruchomości. Jest to cenna informacja dla wszystkich tych, którzy w przyszłości planują sprzedać swój dom. Kupujący mając do wyboru dom z już istniejącą instalacją lub taki, w którym trzeba dopiero takie panele zamontować,zdecydowanie chętniej wybierze ten pierwszy, który posiada moduły fotowoltaiczne.

 1. Darmowy prąd do zasilania pompy ciepła

Jedną z największych korzyści płynących z posiadania fotowoltaiki jest darmowy prąd, który możesz wykorzystać do zasilania między innymi pompy ciepła, instalacji do podgrzewania wody użytkowej (np. do kąpieli), czy domowej stacji ładowania pojazdów. Pompa ciepła jest w stanie czerpać z otoczenia aż do 75% energii niezbędnej do ogrzania pomieszczenia. Oznacza to, że pozostałe 25% energii musi zostać dostarczone w postaci prądu. Dlatego połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła jest rozwiązaniem bardzo ekologicznym i jednocześnie niesamowicie ekonomicznym. Instalując panele fotowoltaiczne rozważ również jednoczesny montaż pompy ciepła

 1. Przewaga nad innymi źródłami energii alternatywnej

Fotowoltaika ma znaczącą przewagę nad innymi alternatywnymi rozwiązaniami, takimi jak na przykład energia wiatrowa czy wodna. Wynika to z faktu, że można z niej korzystać prawie w każdym miejscu na ziemi, a ilość pozyskanej energii uzależniona jest od ilości promieni słonecznych, które docierają do paneli. Sama ilość promieni słonecznych uzależniona jest między innymi od: pory roku, pory dnia, warunków atmosferycznych panujących w danym momencie, a także od szerokości geograficznej.

 1. Inteligentny dom

Pojęcie “inteligentny dom” (ang. Smart Home) pojawia się coraz częściej nie tylko podczas projektowania nowego budynku, ale też w trakcie remontu już istniejącego. Inteligentny dom umożliwia nie tylko zarządzanie zastosowanymi w domu rozwiązaniami, ale też pozwala na wymianę informacji między nimi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz jeszcze lepiej dopasować wybrane rozwiązania do swoich indywidualnych potrzeb. Co ważniejsze - możesz zautomatyzować część procesów, które na przykład będą dopasowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych, pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo lub obniżą koszty eksploatacji. A dlaczego warto podłączyć fotowoltaikę pod system “inteligentny dom”? Odpowiedź jest prosta - takie rozwiązanie umożliwia między innymi:

 • zarządzanie energią wyprodukowaną za pomocą paneli fotowoltaicznych;
 • magazynowanie energii;
 • dopasowanie zużycia energii do własnych potrzeb, bez problemu zwiększysz lub zmniejszysz pobór mocy.     

  

 1. Długi czas użytkowania

Panele fotowoltaiczne tracą co roku jedynie 0,4% na swojej efektywności. Oznacza to, że są one bardzo wydajne i mogą właściwie działać nawet kilkadziesiąt lat. Standardem jest, że producenci paneli fotowoltaicznych udzielają 12 lat gwarancji na produkt i aż 25 lat na pozyskiwanie energii. Dodatkowo moduły są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Posiadają warstwę wykonaną ze szkła hartowanego, która jest pięciokrotnie bardziej wytrzymała niż zwykłe szkło, dzięki czemu nawet grad nie jest w stanie zniszczyć dobrych jakościowo paneli.

 1. Bezpieczeństwo

Komponenty systemów fotowoltaicznych przechodzą przez szereg rygorystycznych testów związanych z prewencyjną ochroną przeciwpożarową i bezpieczeństwem operacyjnym w przypadku pożaru. Oznacza to, że systemy fotowoltaiczne są bezpieczne i można je bez obaw stosować w każdym domu. Ale to nie wszystko. Podczas planowania nowego budynku, w którym będzie montowana instalacja fotowoltaiczna, uwzględnia się takie elementy jak: tworzenie przegród pożarowych, bezpieczeństwo mechaniczne czy dostępność do instalacji.

 1. Łatwa instalacja

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowany. Doświadczeni fachowcy na montaż całej instalacji o mocy 4 kWp potrzebują 1-2 dni robocze. Instalacja obejmuje takie działania jak:

 • montaż systemu mocującego;
 • montaż paneli PV;
 • montaż inwerterów;
 • montaż okablowania;
 • podłączenie do sieci.

Warto tutaj dodać, że od razu po wymianie tradycyjnego licznika na licznik dwukierunkowy możesz korzystać z energii, którą generują panele fotowoltaiczne.

  

 1.  Sprzedaż energii

Od roku 2016 uzyskany za pomocą paneli fotowoltaicznych prąd możesz magazynować w sieci energetycznej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób nie tracisz wytworzonej energii i możesz ją pobrać z powrotem, gdy warunki panujące na zewnątrz nie będą sprzyjać pracy paneli - mowa tutaj między innymi o pochmurnym czy zimowym dniu lub nocy. Dystrybutor energii ma obowiązek podłączyć instalację fotowoltaiczną do sieci energetycznej. W takim przypadku montowany jest licznik dwukierunkowy, który mierzy nie tylko ilość energii pobranej z sieci, ale też ilość energii oddanej. I na tej podstawie następuje rozliczenie z dostawcą prądu.

                                                                   

Przedstawiliśmy Ci 10 najważniejszych korzyści wynikających z instalacji fotowoltaicznej. Jesteśmy pewni, że przekonaliśmy Cię w 100%, że warto zainwestować w tę metodę pozyskiwania energii. Ostatnim krokiem, który Ci pozostał, jest kontakt z Kenpol. Dzięki nam zyskasz:

 • ogromne oszczędności - pamiętaj, że przy miesięcznych rachunkach za prąd wynoszących 200 zł w skali 10 lat możesz oszczędzić nawet do 22800 zł;
 • pewną inwestycję, która zwróci Ci się już w 5-8 lat!;
 • produkty i komponenty najwyższej jakości - każdy z naszych producentów udziela 25-letniej gwarancji na panele fotowoltaiczne;
 • zaawansowany, szczegółowy, a co najważniejsze spersonalizowany projekt;
 • pomoc i doradztwo specjalistów, którzy poza ogromną wiedzą teoretyczną posiadają również ogromne doświadczenie praktyczne;
 • profesjonalny montaż;
 • gwarancję na instalację.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...