Porady

Korzyści płynące z rekuperacji oraz wykorzystanie rekuperacji do walki ze smogiem

Projekt bez tytułu-16.png

Korzyści płynące z rekuperacji oraz wykorzystanie rekuperacji do walki ze smogiem

 

Co to jest smog?

Rekuperacja - skuteczne narzędzie do walki ze smogiem

  • Rekuperacja - co to w ogóle jest?
  • Korzyści płynące z rekuperacji


 

Smog oraz walka ze smogiem są pojęciami, o których w ostatnich latach bardzo dużo się mówi. Widzimy go na własne oczy i odczuwamy go w każdym oddechu. Większość z nas kojarzy smog ze spalinami z samochodów czy dymem z kominów fabryk. Jednak największy problem stanowią instalacje grzewcze, które ogrzewają domy jednorodzinne. Większość instalacji to tak zwane kopciuchy, czyli kotły niskiej klasy. Ale nie tylko rodzaj pieców jest w Polsce problemem. Wciąż wiele osób praktykuje spalanie odpadów komunalnych znacząco przyczyniając się do smogu w Polsce. Jest też dobra wiadomość - z każdym rokiem wzrasta nasza świadomość dotycząca smogu (czym on jest, jak powstaje, co można zrobić, aby go zmniejszyć). Decydujemy się zakup masek antysmogowych, ale zapominamy o tym, że zanieczyszczone powietrze dostaje się również do naszych domów. Sposobem na walkę z tym zjawiskiem jest rekuperacja. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest rekuperacja i jak można wykorzystać ją do walki ze smogiem. Pamiętaj również, że w każdej chwili możesz zadzwonić do Kenpol, gdzie uzyskasz fachową pomoc. Zadzwoń do nas22 8410574

Co to jest smog?

Zanim powiemy Ci więcej o rekuperacji oraz o tym, czemu jest ona tak istotna, powinieneś zapoznać się z pojęciem smogu. Czemu jest o nim od kilku lat głośno i jaki ma on wpływ na nasze zdrowie. 

 

Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu to przede wszystkim pyły zawieszone (PM) i zanieczyszczenia gazowe takie jak: dwutlenek azotu (NO2), dwutlenek siarki (SO2), ozon (O3) i tlenek węgla (CO). Zanieczyszczenia gazowe są takie same na całym świecie. Oznacza to, że ozon czy tlenek węgla jest taki sam w Los Angeles, Berlinie czy Łodzi. Jednak w każdym z tych miejsc w danym okresie może występować różne stężenie. Inaczej sprawa wygląda z pyłem zawieszonym, który jest substancją bardzo niejednorodną - są to unoszące się w powietrzu drobne cząstki stałe lub krople cieczy. Źródło pochodzenia pyłu oraz przemiany, jakim podlega on w atmosferze, wpływać będą na wspomniane cząstki, które mogą mieć różny kształt, rozmiar, a nawet skład chemiczny. Jest to bardzo istotne, ponieważ pył zawieszony jest głównym składnikiem smogui jednocześnie jednym z najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

 

W wielu krajach, również w Polsce w sposób ciągły rejestruje się stężenie PM10 oraz PM2,5. PM10 jest mieszanką zawieszonych w powietrzu cząstek, ich średnica nie przekracza 10 mikrogramów (μm). Pył zawieszony wpływa negatywnie przede wszystkim na nasz układ oddechowy (odpowiedzialny jest między innymi za: ataki kaszlu, świszczący oddech czy pogorszenie stanu zdrowia osób z astmą. PM2,5 są najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami, ich średnica jest nie większa niż 2,5 mikrometra (μm). Aby  wyobrazić sobie, jak małe są cząstki pyłu, warto porównać je ze średnicą włosa ludzkiego, która wynosi kilkadziesiąt mikrometrów. PM2,5 jest rodzajem pyłu, który uznawany jest za najgroźniejszy dla naszego zdrowia. Wynika to z faktu, że jest on bardzo drobny przez co może się on przedostawać bezpośrednio do naszego krwioobiegu.

 

Smog jest jest dla nas niebezpieczny nie tylko wtedy, gdy przebywamy na zewnątrz, przedostaje się on również do naszych domów. To oznacza, że powietrze którym oddychamy może być równie toksyczne na zewnątrz budynku, jak i w jego wnętrzu. Zdarza się, że po wietrzeniu domu jakość powietrza jest gorsza niż była. Aby temu zapobiec, powinieneś zadbać o to, aby powietrze, które dostaje się do wewnątrz było już odpowiednio oczyszczone. Doskonałym sposobem na oczyszczenie powietrza wewnątrz domu jest rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła.

Rekuperacja - skuteczne narzędzie do walki ze smogiem

Aby czuć się bezpiecznie w swoim domu, montujesz antywłamaniowe drzwi i okna, instalujesz domowy monitoring lub zatrudniasz firmę ochroniarską. Ale bezpieczeństwo w domu to nie tylko właściwe zabezpieczenie go przed osobami trzecimi. To również świadomość, że w swoim domu możesz oddychać czystym, świeżym powietrzem. Aby mieć tę pewność, zainstaluj w swoim domu rekuperator. Potrzebujesz więcej informacji - skontaktuj się z nami: doradzimy i odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Rekuperacja - co to w ogóle jest?

Rekuperacja staje się niezbędnym elementem nowo budowanych domów. Jest to system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. System ten zapewnia właściwą wentylację pomieszczeń. Kilka słów o tym, czym jest wentylacja - wentylacja polega na cyrkulacji powietrza (zazwyczaj odbywa się ona pomiędzy pomieszczeniami a przestrzenią na zewnątrz). Właściwie działająca wentylacja odpowiedzialna jest za wymianę powietrza - zużyte powietrze wnętrza budynku zastępowane jest świeżym. Rekuperacja pozwala również na spore oszczędności na ogrzewaniu! Jak to jest możliwe? Otóż w rekuperacji chodzi o to, aby nie stracić ciepła z pomieszczenia (które zostało nagrzane za pomocą grzejników, ogrzewania podłogowego czy kominka), tylko aby je wykorzystać. Tak nagrzane powietrze nie będzie uciekało przez komin, a to oznacza oszczędności związane z kosztami ogrzewania domu. Instalacja mechaniczna wraz z odpowiednio poprowadzonymi przewodami wentylacyjnymi - w przeciwieństwie do oczyszczacza powietrza, który filtruje jedynie powietrze znajdujące się w pomieszczeniu - obsługuje wszystkie pomieszczenia. Rekuperator dostarcza do Twojego domu świeże, a co ważniejsze filtrowane powietrze z zewnątrz budynku. Proces wymiany powietrza odbywa się przez cały rok, w każdym pomieszczeniu. Oznacza to, że nie musisz otwierać okna aby przewietrzyć dom, a co za tym idzie do Twojego domu nie dostają się szkodliwe zanieczyszczenia.

 

Dom posiadający systemem rekuperacji jest domem, który jest:

  • ekologiczny;
  • energooszczędny;
  • pozwala dużo lepiej zadbać o czystość powietrza wokół nas.

 

Korzyści płynące z rekuperacji

Rekuperacja ma szeroką gamę zastosowań, to nie tylko system przeznaczony do oczyszczania i wentylowania pomieszczeń. Montując rekuperator jesteś w stanie stworzyć w swoim domu warunki, które znacząco utrudniają rozwój grzybów, pleśni oraz innych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Wynika to z faktu, że rekuperator zmniejsza poziom wilgotności w domu. Dlatego doskonale sprawdza się on również w przypadku osób cierpiących na alergie. Ale to nie wszystko - dzięki instalacji rekuperacyjnej pozbywasz się z powietrza dwutlenku węgla, wilgoci i nieprzyjemnych zapachów. To z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i zdrowie. Rekuperator minimalizuje ryzyko powstawania przeciągów. Nie musisz też ciągle wietrzyć pomieszczeń, aby pozbyć się nieprzyjemnego zaduchu. Jest to bardzo przydatne zwłaszcza zimą, gdzie podczas wietrzenia pomieszczeń tracisz nagromadzone za pomocą ogrzewania ciepło, przez co wzrasta koszt ogrzewania. Montując rekuperator zmniejszasz nie tylko koszty eksploatacji, ale też instalacji systemu grzewczego. 


 

Budując współczesne domy postaw na rozwiązania wykorzystujące źródła energii odnawialnej. Aby mieć energooszczędny dom, zastosuj kilka rozwiązań takich rekuperacja, fotowoltaika, czy pompy ciepła typu powietrze-woda, które razem będą generować oszczędności (dowiedz się więcej o korzyściach płynących z instalacji fotowoltaicznych oraz programie “Czyste Powietrze” - pompy ciepła). Aby instalacja mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła nie sprawiła trudności, warto jej montaż zaplanować już na etapie projektowania. Dzięki czemu Twój dom będzie nie tylko energooszczędny, ale również będzie zabezpieczony przed smogiem i zanieczyszczeniami. 

Skontaktuj się z nami, gwarantujemy Ci:

  • fachowe doradztwo w zakresie doboru urządzenia do zapotrzebowania domu w świeże powietrze; 
  • wykwalifikowanych specjalistów, którzy przeprowadzą audyt oraz wyceniają montaż całej wentylacji z rekuperatorem;
  • montaż już w 3 dni robocze - pod warunkiem, że budynek jest odpowiednio przygotowany do montażu;
  • urządzenia renomowanych firm posiadających wszelkie certyfikaty i dopuszczenia, a co najważniejsze - każde urządzenie posiada 2-letnią gwarancję;
  • spokojną głowę - podczas gdy nasi specjaliści będą instalować wentylację z rekuperatorem, Ty możesz iść do pracy albo udać się na krótki urlop.


 

Dodatkowo na Twoją prośbę wykonamy darmowy audyt w Twoim domu w ciągu 5 dni od momentu Twojego zgłoszenia. Na koniec przedstawimy Ci niezobowiązującą, kompleksową ofertę wraz z wyceną.

 

Nasze usługi są realizowane na terenie całego kraju, a czas realizacji będzie zależeć od Ciebie. Zapraszamy!


 

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...