Porady

Korzyści wynikające z wymiany starego pieca na pompę ciepła

Materiały budowlane-3.png

Korzyści wynikające z wymiany starego pieca na pompę ciepła

 

Co to jest pompa ciepła i jak ona działa?
Instalacja pompy ciepła w Twoim domu - zobacz co zyskasz
Korzyści z instalacji pompy ciepła w starym domu


Z każdym rokiem rośnie popularność pomp ciepła i nikogo nie powinno to dziwić. Ich montaż jest prosty, a cena atrakcyjna. Dlatego każdy, kto planuje budowę nowego domu, szuka nie tylko ekologicznych, ale - co ważniejsze - oszczędnych rozwiązań, dzięki którym jego dom będzie niezależny chociażby od dostawców energii, a rachunki za media zmaleją. Pompa ciepła czy instalacja fotowoltaiczna powoli stają się standardowym wyposażeniem każdego domu. A co w przypadku już istniejących domów, które zostały wybudowane kilka lat temu? Czy tutaj również warto zainwestować w pompę ciepła? Oczywiście!Skontaktuj się z nami doradzimy, a następnie zamontujemy najlepiej dopasowaną do Twojego domu pompę ciepła - do 5 dni roboczych. Zobacz, czemu warto wymienić stary piec na pompę ciepła również w starym budynku.

Co to jest pompa ciepła i jak ona działa?

Pompa ciepła służy do ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Dodatkowo za pomocą pompy ciepła można też schładzać pomieszczenia, o czym nie każdy wie. A jak działa pompa ciepła? Powietrzna pompa ciepła do ogrzewania lub ochładzania pomieszczeń wykorzystuje energię gromadzącą się w powietrzu. Wykorzystuje ona powietrze z zewnątrz, które przy pomocy czynnika chłodzącego i właściwego sprężenia wytwarza ciepło, które doprowadzane jest do centralnego ogrzewania (CO) i ciepłej wody użytkowej (CWU). Warto dodać, że pompy ciepła mogą ogrzewać wodę użytkową i pomieszczenia przez cały rok w razie potrzeby. Wynika to z faktu, że nawet przy ujemnych temperaturach w powietrzu znajduje się ciepło, które można wykorzystać. Niech Cię nie przeraża ilość dostępnych modeli pomp na rynku. Skontaktuj się z Kenpol, nasi specjaliści dobiorą pompę ciepła do potrzeb Twoich i Twojego domu!

Instalacja pompy ciepła w Twoim domu - zobacz, co zyskasz

Ceny pomp ciepła zaczynają się już od 10 000 zł. Niech Cię nie przeraża taka kwota, ponieważ inwestycja w pompę ciepła zwróci Ci się już w 5-7 lat. Dodatkowo możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”. Ale to nie wszystko. Z własnego doświadczenia wiemy, że roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 120 z dobrą izolacją termiczną (docieplone fundamenty, ściany i dach) za pomocą gazu waha się między 2800 zł a 3200 zł. Po montażu pompy ciepła możesz zaoszczędzić do 90% tej kwoty!. Oznacza to, że Twoje roczne rachunki będą mniejsze o 2500 zł - 2800 zł. W skali 10 lat przyniesie Ci to oszczędności wynoszące od 25 tys. zł do 28 tys. zł! A jakie jeszcze korzyści przyniesie Ci instalacja pompy ciepła? Wśród zalet jakie daje montaż pompy ciepła powietrze-woda, wymienić należy między innymi:

 • niższe rachunki;
 • niższy koszt ogrzewania;
 • stały dostęp do ogrzewania;
 • stały dostęp do ciepłej wody użytkowej;
 • niezależność od dostawców energii;
 • obniżenie emisji dwutlenku węgla (CO2);
 • redukcję smogu w Twoim mieście;
 • wygoda i wyższy standard życia, dzięki bezobsługowemu systemowi grzewczemu;
 • brak potrzeby posiadania dużego pomieszczenia, jak np. standardowa kotłownia - urządzenie składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, gdzie jednostka wewnętrzna zajmuje mało miejsca;
 • szybszy zwrot inwestycji w porównaniu do instalacji ogrzewania zasilanej na przykład węglem.

Dodatkowo instalując pompę powietrza zyskujesz tak cenną przestrzeń w domu. Jednostka wewnętrzna, która montowana jest wewnątrz budynku jest cicha i nie zajmuje dużo miejsca. Wygląda ona bardzo ładnie - producenci przywiązują dużą wagę do jej wyglądu, więc nie trzeba jej ukrywać w osobnym pomieszczeniu. Możesz ją zamontować w kuchni lub łazience. Oznacza to, że nie musisz budować kotłowni. Druga część pompy (jednostka zewnętrzna) montowana jest na zewnątrz. Możesz ją z powodzeniem zamontować na ścianie budynku lub bezpośrednio na ziemi. Jedyne o czym musisz pamiętać, to aby pozostawić nieco wolnej przestrzeni w celu zapewnienia dobrego przepływu powietrza.

Korzyści z instalacji pompy ciepła w starym domu

Pompa ciepła w nowym domu jest doskonałym pomysłem i inwestycją, która zwróci Ci się już w ciągu 5-7 lat! Ale, czy warto zmieniać stary piec zasilany stałym paliwem na pompę ciepła typu powietrze-woda w już istniejącym budynku? Oczywiście, że tak, jednak żeby efekt był zadowalający i pompa ciepła właściwie spełniała swoją funkcję, należy odpowiednio przygotować dom. Mowa tutaj o:

 • właściwej izolacji budynku - niezależnie od tego, jak stary jest budynek, ogrzanie domu w którym jest zła termoizolacja zawsze będzie drogie. Dlatego tak ważne jest zadbanie o jego właściwą termoizolację. Dzięki temu zyskasz nie tylko ciepły dom, ale też zaoszczędzisz dużo pieniędzy - będziesz przeznaczać dużo mniej energii na ogrzanie budynku. Dodatkowo pompa będzie działać w korzystniejszych warunkach, czyli zyskujesz kolejne oszczędności, bo pompa będzie działać efektywniej. Pamiętaj, że mówiąc o właściwej izolacji budynku, mamy na myśli każdy element, który jest potencjalnym czynnikiem utraty ciepła. Dlatego zadbaj o:
  • właściwe ocieplenie elewacji;
  • wymianę starych okien i drzwi;
  • ocieplenie dachu lub stropu (w przypadku, gdy poddasze jest niezagospodarowane);
 • dostosowaniu powierzchni grzewczej pod możliwości pompy ciepła - stare instalacje bardzo często wymagają wody podgrzanej do 90°C, a tak zwane pompy wysokotemperaturowe przeważnie podgrzewają wodę do ok. 70°C. Dlatego aby móc rozważać montaż pompy ciepła, należy zwiększyć powierzchnię grzejników (wówczas nie trzeba będzie tak mocno podgrzewać wody). Aby to działanie nie było kłopotliwe, warto montaż nowego ogrzewania płaszczyznowego (mowa tu o ogrzewaniu podłogowym, sufitowym lub ściennym) połączyć z remontem, który od dłuższego czasu miałeś w planach. Dzięki czemu - poza pompą ciepła - zyskujesz nowoczesną i energooszczędną instalację, dzięki której ogrzejesz cały dom;

Niech Cię nie przerażają zmiany, jakich musisz dokonać w swoim domu w celu instalacji pompy ciepła. To dzięki nim pompa będzie działać w 100% wydajnie. Fakt - inwestycja w pompę ciepła wiąże się z kosztem rzędu od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jednak możesz ubiegać się o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze” (skontaktuj się z jedną z filii Kenpol - udzielamy doradztwa w zakresie dofinansowania), dzięki któremu możesz uzyskać dotację równą od 30 do 90% kosztów całej inwestycji. Dotacja uzależniona jest od dochodów Twoich i Twojej rodziny.

Jak widzisz, montaż pompy ciepła powietrze-woda w już istniejących budynkach w niektórych przypadkach może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia renowacji bądź wymiany niektórych instalacji, na przykład grzejników lub elementów znajdujących się w domu - jak np. okien lub drzwi. Jednak warto zainwestować w pompę ciepła, bo - patrząc długoterminowo - zyskujesz o wiele więcej niż początkowo zamierzałeś. Twój dom zyska nie tylko nowoczesne i ekologiczne źródło energii odnawialnej, a Ty, dzięki właściwemu przygotowaniu budynku pod montaż pompy, zyskasz:

 • właściwą izolację termiczną;
 • szczelne okna i drzwi;
 • nowoczesne ogrzewanie płaszczyznowe.

Pamiętaj również, że dostosowując stary dom do montażu pompy ciepła, warto rozważyć jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej. Pompa ciepła może pobrać z otoczenia aż 75% energii która jest potrzebna do ogrzania pomieszczenia. Pozostałe 25% energii dostarczane jest do pompy za pomocą prądu. A dzięki fotowoltaice zyskujesz darmowy prąd za pomocą którego będziesz mógł zasilać pompę ciepła i zyskasz jeszcze więcej oszczędności. Więcej o korzyściach płynących z montażu instalacji fotowoltaicznej przeczytasz tutaj.

Chcesz zamontować w swoim domu pompę ciepła typu powietrze-woda? Już dziś skontaktuj się z nami! Gwarantujemy Ci, że:

 • wykonamy kompleksowy i darmowy audyt, podczas którego dokładnie wycenimy koszt całej instalacji pompy ciepła powietrze-woda wraz z jej montażem. Pamiętaj, że przeprowadzony przez nas audyt jest całkowicie bezpłatny i nie zobowiązuje Cię do zakupu ani montażu pompy!
 • fachowo doradzimy -świadczymy darmowe doradztwo dotyczące dofinansowań z programu “Czyste Powietrze”, oraz innych programów, jakie gminy oferują swoim mieszkańcom. Jesteśmy pewni, że wspólnie wybierzemy najkorzystniejszy dla Ciebie program;
 • dobierzemy odpowiednią dla Ciebie i Twoich potrzeb pompę typu powietrze-woda;
 • przeprowadzimy profesjonalny montaż, zamawiając u nas pompę możesz wykupić kompleksową usługę “pompa ciepła z usługą montażu”. Warto tutaj podkreślić, że nie musisz być obecny na każdym etapie instalacji pompy w Twoim domu. Jedynie na początku ustal z nami szczegóły. Resztę zostaw naszym wyspecjalizowanym instalatorom. Podczas montażu możesz przebywać w pracy lub wybrać się z rodziną na kilkudniowy urlop. Na końcu sprawdź całą instalację i podpisz protokół odbioru. 


 

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...