Porady

Pompy ciepła - Wzrost zainteresowania wśród klientów

Projekt bez tytułu-19.png

Pompy ciepła - wzrost zainteresowania wśród klientów


 

Pompa ciepła powietrze-woda co to jest?

Jaki rodzaj pompy ciepła powietrze-woda wybrać? 

Pompa ciepła monoblok 

Pompa ciepła split 

Czemu wzrasta zainteresowanie pompami ciepła 

Pompy ciepła stają się technologią pierwszego wyboru 


 

Pompy ciepła z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością. Jednak rok 2020 był przełomowy. To właśnie w roku 2020 pompy ciepła stały się technologią pierwszego wyboru zwłaszcza w obszarach miejskich i podmiejskich. Według raportu Port PC w roku 2020 sprzedano ponad 42 tys. sztuk pomp ciepła typu powietrze-woda, co oznacza wzrost o 108% w porównaniu do roku poprzedniego. Wpływ na wybór pompy ciepła jako sposobu ogrzewania ma między innymi zapowiadaćedź odejściea od stosowania źródeł opartych na gazie ziemnym przy renowacji budynków mieszkalnych i niemieszkalnych do 2030 r. Rośnie również świadomość dotycząca ekologii i smogu dlatego coraz mniej osób stawia na mało ekologiczne kotły węglowe. Porównując wyniki sprzedaży w roku 2020, w Polsce sprzedano prawie pięciokrotnie więcej pomp ciepła typu powietrze-woda niż w roku 2017. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się czemu warto postawić na pompę ciepła typu powietrze-woda i jakie są jej rodzaje.

Pamiętaj, że w każdej chwili możesz skontaktować się z Kenpol. Doradzimy i podpowiemy Ci, jaka pompa ciepła będzie odpowiednia do Twojego domu. Przeprowadzimy również bezpłatny audyt w Twoim domu, którego celem będzie określenie zakresu prac, dzięki którym zmniejszy się zapotrzebowanie Twojego domu na ciepło. Nie czekaj i już terazzadzwoń do nas lub napisz.

Pompa ciepła powietrze-woda co to jest?

Pompa ciepła jest energooszczędnym rozwiązaniem, za pomocą którego ogrzejesz lub ochłodzisz pomieszczenie i przygotujesz ciepłą wodę użytkową. Pompa czerpie energię słoneczną zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym. Jest to rozwiązanie, które przynosi duże oszczędności, ponieważ energia słoneczna jest dostępna bez ograniczeń i co ważne jest darmowa. Również montaż nie stanowi dużego problemu, jest on mało inwazyjny, a stosowana przez producentów technologia pozwala osiągnąć wysoką efektywność, porównywalną nawet z odpowiednikiem pomp gruntowych. Pompa ciepła jest instalacją całoroczną. Oznacza to, że doskonale się sprawdza o każdej porze roku. Pompa zasilana jest powietrzem, które z kolei jest bardzo dobrym nośnikiem ciepła. Nawet, gdy na zewnątrz jest minusowa temperatura, to w powietrzu znajduje się ciepło, które może być wykorzystane do ogrzania domu lub wody użytkowej. Pompa ciepła może pracować w ujemnych temperaturach (do -25oC) oraz w upalne, słoneczne dni (do +45oC). Pamiętaj! Dokładny zakres temperatur sprawdź na karcie produktu dołączonej od producenta, może się on bowiem różnić w zależności od wybranego modelu pompy.

Jaki rodzaj pompy ciepła powietrze-woda wybrać?

Wybór pompy ciepła typu powietrze-woda pomiędzy monoblok i split nie jest łatwa. Oba rodzaje pomp mają porównywalną wydajność. Dlatego twoja decyzja w dużym stopniu będzie uzależniona od budżetu (korzystniejszą cenowo opcją jest pompa typu split) i sposobu montażu. Tutaj na prowadzenie wychodzi pompa monoblok, która jest łatwiejsza do zainstalowania. Wystarczy ją podłączyć do układu centralnego ogrzewania. Pompa monoblok nie posiada również układu chłodniczego, więc nie będziesz musiał regularnie napełniać jej gazem. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o pompie monoblok i split?

Pompa ciepła monoblok

Jak sama nazwa wskazuje jest to jeden moduł. Wyróżniamy dwa rodzaje pompy monoblok: zewnętrzną i wewnętrzną. Monoblok zewnętrzny jest najczęściej spotykany. Pompa tego typu montowana jest na zewnątrz budynku (przy ścianie lub ogrodzeniu), a zasobnik wody wewnątrz domu i przy pomocy dwóch rur łączony jest z głównym modułem. Monoblok wewnętrzny różni się tym, że zarówno woda, jak i zasobnik na wodę montowane są wewnątrz domu. W pompie monoblok strumień powietrza zaciąganego i wyrzucanego po schłodzeniu prowadzony jest swoimi kanałami od zewnątrz i na zewnątrz.

 

Wśród zalet pompy monoblok należy wymienić:

 • prostą instalację;
 • szczelność;
 • brak konieczności posiadania dodatkowych narzędzi niezbędnych podczas montażu, jak na przykład pompa próżniowa;
 • brak konieczności posiadania uprawnień F-gaz przez montera.

 

Natomiast wśród wad pompy monoblok należy wymienić:

 • straty ciepła;
 • wyższą cenę zakupu w porównaniu do pompy typu split.

Pompa ciepła split

W odróżnieniu od pompy ciepła typu monoblok, pompa split składa się z dwóch modułów. Pierwszy moduł (przeznaczony do pozyskiwania energii z otoczenia) montowany jest na zewnątrz budynku, natomiast drugi moduł (montowany wewnątrz budynku) odpowiedzialny jest za przekazywanie do instalacji grzewczej ciepła, które zostało pozyskane z powietrza. Oba moduły połączone są ze sobą za pomocą rury z czynnikiem chłodniczym. 

 

Wśród zalet pompy split należy wymienić:

 • mniejszy koszt inwestycji w porównaniu do pompy typu monoblok;
 • zerowe straty ciepła;
 • mniejszy hałas (elementy generujące hałas znajdują się na zewnątrz budynku).

 

Jeżeli chodzi o wady pompy split, to są to:

 • montaż;
 • sprawność pompy (im większa odległość od jednostek i zagięć na rurkach, tym mniejsza sprawność pompy).

Czemu wzrasta zainteresowanie pompami ciepła

Jak już wspomnieliśmy, zainteresowanie pompami ciepła typu powietrze-woda oraz ich sprzedaż gwałtownie rośnie. Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest większa dostępność, atrakcyjność i wzrost zaufania do tej technologii (nie tylko wśród instalatorów, ale też użytkowników). Kolejnym ważnym aspektem jest cena. Koszt zakupu pompy ciepła typu powietrze-woda jest zauważalnie niższy niż jeszcze 3 czy 4 lata temu. Pozostając przy kosztach, programy oferujące dotację takie jak “Czyste Powietrze” dodatkowo zachęcają inwestorów do wybrania pompy ciepła (20% zakupionych w roku 2020 urządzeń pochodzi z programu “Czyste Powietrze”). Więcej na temat programu “Czyste Powietrze” oraz dofinansowań przeczytasz tutaj. Rośnie też świadomość ludzi dotycząca smogu i tego, jak negatywnie wpływa on na nasze życie i zdrowie. Pompa ciepła doskonale wpasowuje się w trend eko, ponieważ nie powoduje żadnej tak zwanej niskiej emisji zanieczyszczeń powietrza. Na większe zainteresowanie pompami ciepła wpływa również fakt, że coraz więcej osób instaluje panele fotowoltaiczne. Darmowy prąd generowany z instalacji fotowoltaicznej dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji pompy ciepła. Przeczytaj koniecznie o korzyściach płynących z połączenia fotowoltaiki i pompy ciepła.

Pompy ciepła stają się technologią pierwszego wyboru

Zgodnie z informacjami które można znaleźć na Port PC wynika, że na obszarach miejskich i podmiejskich pompy ciepła stały się technologią pierwszego wyboru. Wpływ na tę sytuację ma kilka czynników:

 • program “Czyste Powietrze”, który oferuje wsparcie (dotację) na zakup pompy ciepła typu powietrze-woda;
 • w przeciwieństwie do pompy ciepła typu powietrze-woda do ciepłej wody, pompy ciepła typu powietrze-woda służą nie tylko do ogrzewania budynku, ale też wody użytkowej;
 • zarówno producenci, jak i dystrybutorzy pomp ciepła w Polsce zapewniają zrównoważony rozwój rynku. Prowadzą szkolenia i systemy autoryzacji instalatorów rozbudowując w ten sposób systemy wsparcia i serwis w całej Polsce.

 

Pompy ciepła typu powietrze-woda mają szereg zalet, nie dziwi więc fakt, że tak chętnie są wybierane. Jeżeli chcesz zamontować pompę ciepła w swoim domu lub masz jakiekolwiek pytania, nie czekaj i już teraz skontaktuj się z jedną z filii Kenpol (działamy na terenie całej Polski) i ciesz się swoim nowym, ekonomicznym źródłem energii. Zobacz co zyskujesz kupując pompę ciepła typu powietrze-woda w Kenpol:

 • fachową pomoc - wspólnie wybierzemy pompę pasującą do Twojego domu i Twoich potrzeb;
 • wsparcie dotyczące dofinansowań w programach takich, jak “Czyste Powietrze” czy “Mój prąd”;
 • szczegółowy audyt - skontaktuj się z nami, wspólnie ustalimy dogodny termin spotkania w Twoim domu, podczas którego dokładnie wycenimy koszt całej instalacji pompy ciepła wraz z jej montażem. Pamiętaj! Audyt do niczego Cię nie zobowiązuje. Po spotkaniu otrzymasz od nas niezwłocznie maila z całkowitą wyceną inwestycji, dzięki czemu będziesz mógł na spokojnie podjąć decyzję dotyczącą montażu pompy ciepła; 
 • profesjonalny montaż całej instalacji - wszyscy nasi monterzy posiadają niezbędne uprawnienia f-gaz;
 • 2 lata gwarancji na montaż pompy ciepła.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...