Porady

Program “Czyste Powietrze” - wymiana starej elewacji budynku na nową

Projekt bez tytułu-43.png

Program “Czyste Powietrze” - wymiana starej elewacji budynku na nową

 

Program “Czyste Powietrze” - co musisz wiedzieć

Dla kogo jest program “Czyste Powietrze”

Jakie musisz spełniać warunki, aby starać się o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”

Najważniejsze pytania dotyczące programu “Czyste Powietrze”

Nowa elewacja budynku - czemu jest tak ważna


Jakość powietrza w Polsce jest zła. Wytyczne WHO mówią jasno - dopuszczalna ilość toksycznych drobnych cząstek stałych nie powinna przekraczać 10 mikrogramów na m³. W Polsce spora liczba miast znacząco przekracza tę ilość - w 2019 najbardziej zanieczyszczonym miastem było Goczałkowice-Zdrój, gdzie ilość toksycznych cząstek na metr sześcienny wynosiła 29,6 PM2,5. Niewiele mniej, bo 27 PM2,5 toksycznych cząstek, było w Zgierzu i Bielsko-Białej, w Katowicach 26 PM2,5, w Łodzi 19,9 PM2,5, a w Warszawie 17,3 PM2,5. Zanieczyszczone powietrze jest problemem, który dotyczy nas wszystkich. Ponieważ toksyczne drobne cząstki mają szkodliwy wpływ nie tylko na środowisko, ale - co należy podkreślić - również na nasze zdrowie (mogą powodować problemy z oddychaniem oraz przewlekłe choroby). Aby zapobiegać emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz w celu poprawy jakości powietrza w Polsce, powstał pierwszy ogólnopolski program “Czyste Powietrze”. Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, na czym dokładnie polega program “Czyste Powietrze”, jakie trzeba spełniać warunki, aby dostać dofinansowanie i czemu tak ważne jest właściwe ocieplenie budynku.

Program “Czyste Powietrze” - co musisz wiedzieć - najważniejsze pytania

Celem Programu “Czyste Powietrze” jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery oraz poprawa jakości powietrza w Polsce. Smog, bo o nim mowa, to inaczej mówiąc zanieczyszczenia, które pochodzą ze spalin wytwarzanych przez samochody czy dymy z kominów. I nie mówimy tutaj tylko o fabrykach czy lokalnych kotłowniach węglowych. Nie każdy jest świadomy tego, że w Polsce największy problem stanowią instalacje grzewcze w domach jednorodzinnych, gdzie wciąż bardzo popularne są kotły niskiej klasy (tak zwane kopciuchy). Dlatego program “Czyste Powietrze” oferuje dotację na wymianę starego pieca na pompę ciepła (więcej na ten temat przeczytasz tutaj) czy na instalację fotowoltaiczną (więcej o korzyściach płynących z instalacji fotowoltaicznej przeczytasz tutaj). Ale nie każdy wie, że program “Czyste Powietrze” oferuje również dofinansowanie na termomodernizację budynku. Niezależnie od tego, czy myślisz o wymianie pieca na pompę ciepła typu powietrze-woda, instalacji fotowoltaicznej czy termomodernizacji domu - skontaktuj się z nami. Zadzwoń do nas: 22 8410574 - będziemy przy Tobie podczas całego procesu, zaczynając od wyboru odpowiednich materiałów, poprzez zakup, na montażu kończąc.

Dla kogo jest program “Czyste Powietrze”

Program “Czyste Powietrze”, w największym skrócie mówiąc, jest dedykowany właścicielom lub współwłaścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub właścicielom wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych, które mają wyodrębnioną księgę wieczystą. W zależności od wysokości dochodu, możesz dostać od 30% do 90% dotacji. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie czystepowietrze.gov.pl.

 

Program podzielony jest na dwie części:

 • pierwsza dedykowana jest dla Beneficjentów, którzy są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania. Korzystając z podstawowego dofinansowania, możesz otrzymać dotację na inwestycję lub dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Aby ubiegać się o dofinansowania, musisz spełniać poniższe warunki:
  • musisz być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego;
  • musisz posiadać wydzielony w domu jednorodzinnym lokal mieszkalny, który ma wyodrębnioną księgą wieczystą;
  • Twój roczny dochód nie może przekroczyć 100 tys. zł netto, czyli 8300 zł netto na miesiąc.
 • druga dedykowana jest dla Beneficjentów, którzy są uprawnieni do podwyższonego poziomu dofinansowania. Korzystając z podwyższonego dofinansowania, również możesz otrzymać dotację na inwestycję lub dotację z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego oraz na pożyczkę dla gminy, która traktowana jest jako uzupełniające finansowanie dla osoby ubiegającej się o dotację. Aby ubiegać się o dofinansowanie, musisz spełniać poniższe warunki:
  • musisz być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego;
  • musisz posiadać wydzielony w domu jednorodzinnym lokal mieszkalny, który ma wyodrębnioną księgą wieczystą;
  • przeciętny miesięczny dochód w Twojej rodzinie na jednego członka nie może przekroczyć kwoty:
   • 1400 zł netto - w przypadku gospodarstwa wieloosobowego;
   • 1960 zł netto - w przypadku gospodarstwa jednoosobowego;

Jakie trzeba spełniać warunki, aby starać się o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”

Strona czystepowietrze.gov.pl mówi: “Od dnia 15.05.2020 r. wprowadzona zostaje możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż 15.05.2020 r. A więc jeśli rozpoczniemy przedsięwzięcie np. 01.06.2020 r. to mamy czas aż do 01.12.2020 r. na złożenie wniosku o dotację w ramach Programu Czyste Powietrze.

 

Zmieniona wersja Programu umożliwiatakże dofinansowanie przedsięwzięć zakończonych pod warunkiem, że nie zostały rozpoczęte wcześniej niż 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż 15.05.2020 r. Jeśli więc nasze przedsięwzięcie ukończymy np. 15.08.2020 r. a było rozpoczęte 02.06.2020 r. to mamy czas aż do 02.12.2020 r. na złożenie wniosku o dotację w ramach Programu Czyste Powietrze. 

 

Przedsięwzięcie nie musi być zakończone czy nawet rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku. Można złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Czyste Powietrze mając dopiero w planach przedsięwzięcie. Okres, w którym przedsięwzięcie musi zostać zrealizowane i zakończone wynosi 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie.

Jak można złożyć wniosek o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”

Wniosek o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze” możesz złożyć na kilka sposobów:

 • osobiście we właściwym oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Pamiętaj! Aby złożyć wniosek w oddziale WFOŚiGW musisz posiadać konto na Portalu Beneficjenta. Nie martw się, jego założenie go jest bardzo proste i zajmie Ci nie więcej niż 2 minuty;
 • w urzędzie gminy, która zawarła porozumienie dotyczące ustalenia zasad wspólnej realizacji programu WFOŚiGW;
 • przez internet, wchodząc na stronę www.gov.pl lub Portalu Beneficjenta.

 

Jeżeli napotkałeś na trudność podczas składania wniosku lub nie wiesz jak to zrobić - nie martw się. Kenpol wspiera swoich klientów podczas całej drogi związanej z udziałem w programie “Czyste Powietrze” dotyczącym termomodernizacji. Doradzimy właściwe materiały, wykonamy bezpłatny audyt u Ciebie w domu, udzielimy wsparcia podczas składania wniosku i polecimy Ci najlepszych fachowców, którzy wykonają modernizację Twojej elewacji. Już teraz napisz do nas lub skontaktuj się z jedną z naszych filii, które mieszczą się w:

Termomodernizacja, czyli wymiana starej elewacji na nową - czemu jest taka ważna

Pojęcie smog i walka ze smogiem są ostatnio bardzo popularne. Dużo słyszy się również o fotowoltaice i pompach ciepła typu powietrze-woda. Sporo uwagi poświęca się również korzyściom, jakie wynikają z połączenia obydwu rozwiązań - o korzyściach płynących z połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła pisaliśmy tutaj. Jednak nie każdy wie, że aby wspomniane wyżej rozwiązania były optymalne i generowały realne oszczędności, należy zadbać o właściwą izolację budynku. Mowa tutaj o takich elementach jak:

 • szczelność okien;
 • szczelność drzwi;
 • nowoczesne ogrzewanie podłogowe;
 • właściwa izolacja termiczna.

 

Ponieważ ściany są największym obszarem domu, to właśnie o ich izolację powinno się zadbać w pierwszej kolejności. Przez ściany “ucieka” najwięcej ciepła i to właśnie ocieplenie budynku może znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne domu, co w praktyce przekłada się na realne oszczędności. Takie prace mogą generować koszta, ale nic się nie martw - składając wniosek w programie “Czyste Powietrze” możesz uzyskać dofinansowanie. W oszacowaniu wysokości dotacji pomoże Ci kalkulator dotacji, dostępny na stronie czystepowietrze.gov.pl. Dodatkowo, możesz wnioskować o ulgę termomodernizacyjną. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie czystepowietrze.gov.pl: “Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym”. 

Pamiętaj! Ulga podatkowa może łączyć się dotacją z programu “Czyste Powietrze”!

 

Wymieniając starą elewację na nową:

 • zmniejszasz zapotrzebowanie budynku na energię cieplną;
 • redukujesz zapotrzebowanie na energię pierwotną pochodzącą z paliwa;
 • zmniejszasz koszty pozyskiwania energii;
 • zwiększasz komfort użytkowania budynku;
 • utrzymujesz odpowiednią temperaturę budynku, dzięki czemu unikasz pleśni;
 • podnosisz walory estetyczne budynku.


 

Jak widzisz właściwa izolacja budynku jest bardzo ważna. Mało tego - właściwa kolejność prac termomodernizacyjnych to zawsze w pierwszej kolejności ocieplenia, a dopiero potem wymiana starego pieca. Jeżeli masz już piec, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmodernizować elewację, dzięki czemu Twój dom będzie jeszcze bardziej energooszczędny. Dlatego nie czekaj i już teraz odwiedź nasz sklep internetowy, w którym znajdziesz szeroką gamę materiałów niezbędnych do wykonania elewacji. Ale to nie wszystko - Kenpol oferuje Ci szeroki wachlarz usług takich jak:

 • fachowe doradztwo - możesz do nas zadzwonić, napisać lub spotkać się z nami w jednej z naszych filii, które mieszczą się w: Warszawie 22 8410574, Łodzi 784779000, Piotrkowie Trybunalskim44 6464599 i Świętochłowicach 32 2454543;
 • bezpłatny audyt - właściwe ocenienie zakresu prac jest bardzo ważne. Dlatego oferujemy darmowy audyt, który do niczego Cię nie zobowiązuje. Podczas audytu określimy i wycenimy optymalny zakres prac, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego domu. Zadzwoń do nas, wspólnie ustalimy dogodny dla Ciebie termin audytu, który odbędzie się w Twoim domu; 
 • kompleksową pomoc - wspólnie wybierzemy najkorzystniejszy dla Ciebie program dotyczący dofinansowań - czy będzie to program “Czyste Powietrze”, czy może lepiej będzie złożyć wniosek w innym programie gminnym w Twojej lokalizacji;
 • rekomendacja monterów - nawet najlepiej dobrane materiały muszą być właściwie zamontowane, aby zachowały swoje właściwości. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami, których polecimy Ci z czystym sumieniem.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...